Af suçun önünü açar!

  GAZİANTEP-YENİ ÇİZGİ; Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av Ali Elibol yargıçların hiçbir gücün etkisi altında kalmadan, hukuka bağlı, vicdanlarının sesini duyarak, karar vermesi g...

 

GAZİANTEP-YENİ ÇİZGİ; Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av Ali Elibol yargıçların hiçbir gücün etkisi altında kalmadan, hukuka bağlı, vicdanlarının sesini duyarak, karar vermesi gerektiğini söylerken, verilen cezalarında suçu önlemeye yönelik caydırıcı amaçlı olması gerektiğine dikkat çekti. Kadın cinayetleri, cinsel istismar gibi suçlarda faillerin kesinlikle Affedilmemesi gerektiğini, buna karşı olduklarını belirten Av Elibol, “Yargıç vicdanlı davranmalı, caydırıcı ve terbiye edici bir karar vermeli. Bu tür suçlarda kesinlikle af edilmemeli, af kapsamına alınmamalı” dedi. Türkiye’de yargının bağımsız olmadığının çok açık olarak görüldüğünü hatırlatan Av Ali Elibol, hakimlerin o kürsüde siyaset yapmaması, siyasetçilerinde o kürsüye dokunmaması gerektiğini, yargının biran önce bağımsız ve güvenilir kurum haline gelmesi gerektiği toplumunda, devletinde  buna acil ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’de breyi savunacak nitelikli, avukatlara ihtiyaç olduğunu,  ancak avukatlık mesleğinin de okulda mezun olduktan sonra sınav, staj ve yardımcı avukatlık gibi belli aşamaların olmasının, meslekte kaliteyi daha da artıracağını savunan Elibol, iktidarın ve muhalefet partilerin yargının sorunlarına el atması ve çözüm ürütmesi gerektiğini kaydetti. Elibol ile Af başta olmak üzere mesleğin sorunlarına yönelik Yeni Çizgi Gazetesi’nin sorularını yanıtlayarak, önemli ayrıntılara dikkat ç ekti.

Hükümetin çıkarmak istediği af kanunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

ELİBOL –Hükümetin şuan da çıkarmak istediği bir af kanunu var mı yok mu belli değil. Cezaların caydırıcılığının devam ettirmesi için ceza, uslandırma ve terbiye etmedir. Bu yüzden sık sık af çıkması insanları suça da sürükleyen bir şeydir. Çağdaş ülkelerde af göremezsiniz, Af bizde maalesef siyasi bir mete olarak kullanılıyor. İnsanlar ceza evine girer girmez bir af beklentisi içine giriyor. Buda cezaların caydırıcılığını ortadan kaldırıyor. Bu şekildeki af tartışmalarının yanlış olduğunu düşünüyorum. MHP’nin bir fikri var ama hükümet daha görüşünü belli etmedi Af mı olacak yoksa infazda bir değişiklik mi olacak. Ama gönül şunu ister mahkemeler bağımsız ve tarafsız olsun. Yargıçlar vicdanıyla karar versinler. Çünkü yargıç devlet memuru değil, gerekirse devleti de yargılar. Yargıçların vermiş olduğu kararları suç işleyen tarafın çekmesi lazım ki, topluma kazandırma olsun, diğer insanları da suçtan caydırsın. Fakat bu aflar bırakın suçtan caydırmayı insanları belkide suç işlemeye teşvik eden bir kurum haline geldi. İnşallah bizde çağdaş bir ekonomiye kavuşuruz. Çağdaş demokrasilerde af tartışmalarının doğru bir şey olmadığını düşünüyorum. Sayın cumhurbaşkanı diyor ki, devlete karşı işlenen suçları ancak affedebilirim, kişilere olan suçu inancına göre, ancak kişi affedebilir diyor.

 

Olası bir Af toplumda nasıl sonuçlara yol açar?

ELİBOL-Torbacılar uyuşturucu satanlar hepsi dışarı çıkacak. Aflardan çıkanlar yine eski suçlarını işlemeye devam ediyorlar. Bunun için suçun terbiye ıslah edici şeyi ortadan kaldırıyor. Özellikle mağdur insanlar devletten, işlenen suçun cezasının karşılığının verilmediğini görünce, bu sefer kendiler intikam alma yollarını deneyecekler. Sadece cebir kullanma hakkı devlet kurumuna aittir. Evrensel hukuk kurallarına göre cezalar verildikten sonra artık Af yetkisi ortadan kalkmalıdır. Kuralsız yaşamanın nedenlerini aflar ortaya çıkarır. Af tartışmalarının Türkiye’nin artık gündeminden çıkması gerek.

 

Kişiye karşı işlenen suçları devletin affetmesi sizce doğru mudur?

ELİBOL-Evet devletin o hakkı var. Ancak bana göre kişiye karşıda, devlete karşıda işlenen suçlar, eğer kesinleşmişse Affedilmesinden yana değilim. Doğru bir karar değil.

 

Mahkemelerde bağımsız karar çıkıyor mu?

ELİBOL-Medyadan çıkan haberlere, verilen kararlara bakılınca yargının Türkiye’de bağımsız olmadığı çok açık belli. Bizde bunu görüyoruz. Hakimler kürsüde ne siyaset yapmalı, ne de siyasetçiler o kürsüye karışamamalıdır. Hakim bir şeyi yargılarken, ben hiçbir kuralla bağlı değilim, vicdanımla karşı karşıyayım. Ve demeli ki, ben burada doğru kararı vereceğim, ondan sonra vatandaşın benden nefret etmesi veya beni alkışlaması hiç benim umurumda değil, diyecek sadece hukuka bağlı kalarak, adil olup, adil karar vermelidir.

 

Mesleğinizin sorunları nelerdir?

ELİBOL-Mesleğimizin sorunları çok. Bunların en önemlisi, hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlık sınavının olmaması. Biran önce bu yapılmalı. Böylece hem mesleğin kısmen saygınlığı olur, hem de işsiz avukatlar oluşmaz. Mezun olanlarda kendi işini daha zevkle ve güvenle yapar. Hızla artan avukatlar içinde, yeni iş ve istihdam alanları da oluşturulmalı.

 

Türkiye’de hukuk fakülteleri sizce yeterli midir?

ELİBOL-Bizde şuan 4 ya da 5 tane hukuk fakültesini idare edecek bilecek hoca var. Diğerlerinde artık uçan hoca diyorlar. Çok fazla hukuk fakültesi olmasından ben şikayetçi değilim, kadro olur, gönül isterki Türkiye’deki herkes hukuk eğitimi alsın. Bizim en önemli ihtiyacımız, bireyi savunacak nitelikli, avukata ihtiyacımız var.

 

Avukatlık mesleği için belli bir kıstas olmalı?

ELİBOL- Kesinlikle sınav olmalıdır. Sonra belli bir dönem staj yapacak, belli bir dönem sonra avukat yardımcılığı gibi evrelerden geçmeli. Avukat her şartta ve her platformda cesur olmalı, ne konuştuğunu bilen insan olmalıdır.

 

Türkiye’de artan kadın istismar cezaları sizce yeterli midir?

ELİBOL-Devlet bazı kişisel suçları affedebilir demiştim, ancak kadın cinayetleri ve cinsel istismar vakalarındaki sanıkları kesinlikle affetmemeli. Yargı bu kişileri kesinlikle cezalandırmalı. Yargıç vicdanlı davranmalı, caydırıcı ve terbiye edici bir karar vermeli. Bu tür suçlara af olmamalıdır.

 

Bu tür suçların önüne nasıl geçilebilir?

ELİBOL-Suç işleyen insanlar ceza aldıktan sonra af çıkacak, çıkmayacak diye kafasının arkasında bir şey olmaması lazım. Suçu işlemişse hapse girip cezasını çekip çıkacak. Dışardakilerde böyle bir suç işlerse başıma neler geliyormuş diye ceza evine girip çıkamayanları görsün ki o da suç işlemekten kaçınsın.

 

Yeni dönem için Barolar Birliğine yeniden aday mısınız?

ELİBOL-Daha bizim 2,5 yılımız var. Ama şartlar ne getirir bilmiyoruz kısmet.

 

Verdiğiniz bilgiler ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. YENİ ÇİZGİ

669 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]