Adalet Bakanı Gül tutuklu ve hükümlü sayılarını açıkladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "FETÖ, PKK, YPG, DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelenin kesintisiz ve kararlı şekilde devam ettiğini" belirterek, "Bugün itibarıyla FETÖ'den tutuklu-hükümlü sayısı 38 b...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “FETÖ, PKK, YPG, DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelenin kesintisiz ve kararlı şekilde devam ettiğini” belirterek, “Bugün itibarıyla FETÖ’den tutuklu-hükümlü sayısı 38 bin 470, PKK’dan 10 bin 79, DEAŞ’tan 1354’tür” dedi. Gül, istinaf mahkemelerindeki dosyalarla ilgilide, “20 Temmuz 2016’dan 31 Aralık 2017’ye kadar istinaf ceza dairelerinde toplam 340 bin 574 dosya açılmış, bunların 271 bin 222’si yani yüzde 80’i karara bağlanmıştır” diye ifade etti.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen Yargı Teşkilatı Toplantısı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve yargı teşkilatının üst düzey yöneticilerinin katılımıyla Antalya Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nda yapıldı. İki gün sürecek Yargı Teşkilatı Toplantısı’nın açılışını Bakan Abdülhamit Gül yaptı.

Bakan Gül, “Bir dönem yargı içerisinde dikenleri sulayan, dikenleri çiçek diye pazara çıkaran zalimler milletimizin adalete inancına ve yargıya güvenine darbe vurdu” dedi. Gül, “Yargının kumpasa alet olması, adeta FETÖ eliyle yönetilir hale getirilmesi, kamuoyuna yansıyan gereksiz polemikler ve tartışmalar, halkımızın yargıya güvenini zedelemiştir. Milletimizin adalete olan güvenini ve inancını zedeleyecek eylemlerde bulunmak hiç kimsenin hakkı da haddi de değildir. Bu bakımdan FETÖ’nün gerek yargının işleyişinde gerekse vatandaşlarımızın adalete güvenine yol açtığı tahribatları tamir etmeye hep birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

BİR YILDA 10 MİLYON DOSYA

Hâkim ve savcıların sadece kararlarıyla konuşabilmesini bazı çevrelerin bir fırsat olarak kullandığını belirten Bakan Abdülhamit Gül, milyonlarla ifade edilen bir dosya yükü altında olan bir yargının cımbızla seçilen belirli kararlar üzerinden hedef alınmasını, yıpratılmasını, moral ve motivasyonunun bozulmasını asla doğru bulmadıklarını söyledi. Bu tür değerlendirmelerin insani, vicdani ve gerçek olmadığını kaydeden Gül, “Sadece 2017’de savcılıklarda 4 milyon 212 bin yeni soruşturma açılmıştır. Ceza ve hukuk mahkemelerinde toplam dosya sayısı 6 milyon 264 bindir. 10 milyonun üzerinde dosya, konu savcı ve mahkemelerimizin incelemesinden geçmiştir. 10 milyon üzerindeki dosyadan cımbızla seçilip belli dosyalar üzerinde kamuoyu önünde tartışma yapılması yargı mensupları ve yargıya halel gelecek değerlendirmeler yapılması haksızlıktır” diye konuştu.

Bir yandan ‘FETÖ’ ile etkin bir mücadele sürdürülürken diğer taraftan “PKK, YPG, DEAŞ gibi terör örgütleriyle de mücadelenin kesintisiz ve kararlı şekilde devam ettiğini” söyleyen Gül, şöyle dedi:

“Bugün itibarıyla FETÖ’den tutuklu- hükümlü sayısı 38 bin 470, PKK’dan 10 bin 79, DEAŞ’tan 1354’tür. Yargı tüm devletin kurumlarıyla eşgüdüm içerisinde hukuk, Anayasa ve mevzuat çerçevesinde terörle mücadeleyi çok etkin bir şekilde sürdürmektedir. Türkiye bazı ülkelerin yaptığı gibi ‘iyi terörist- kötü terörist’ ayrımı yapmamaktadır.”

Bakan Gül ayrıca, ‘FETÖ’den 4 bin hâkim ve savcının da görevden el çektirildiğini söyledi.

İSTİNAF MAHKEMELERİ RAKAMLARINI AÇIKLADI

Türkiye’de yargının kronik sorunlarından birinin de dosya yoğunluğu ve iş yükü olduğuna dikkati çeken Bakan Abdülhamit Gül, istinaf mahkemelerinin bu yöndeki rakamlarını açıkladı. Yargının üzerindeki iş yükünün azaltılması konusunda istinaf mahkemelerinin önemli bir adım olduğunu belirten Gül, “20 Temmuz 2016’dan 31 Aralık 2017’ye kadar istinaf ceza dairelerinde toplam 340 bin 574 dosya açılmış, bunların 271 bin 222’si yani yüzde 80’i karara bağlanmıştır. Hukuk dairelerinde 343 bin 573 dosyasının 230 bin 137’si yani yüzde 67’si karara bağlanmıştır. Bu istinaf yolunu daha da güçlendirerek, yeni istinaf mahkemelerini kurarak bu yükün daha da azaltılması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

Şu anda 5 bin 323 aday statüsünde hâkim ve savcı bulunduğunu da dile getiren Bakan Gül, bugün itibarıyla 1169 adli yargı hâkim ve savcı, 58 idari yargı hâkim ve savcı adayının atama işlemeleri için dosyalarının ulaştırıldığını, 1300 hâkim ve savcı adayı için de ay sonunda kura çekileceğini açıkladı.

 

390 Defa Okundu.
[pro_ad_display_adzone id=172609]